Úvodné slovo dekana
V ruchu bežných dní a povinností niet veľa podobných príležitostí na bilancovanie a pripomenutie si dosiahnutých úspechov či prekonaných starostí. Keďže plynutie času a prežité udalosti je dovolené hodnotiť subjektívne, dovoľte mi pár osobných pohľadov a postrehov na uplynulú dekádu života na našej fakulte, ktorá tento rok – 2022 – oslavuje 70. výročie svojho založenia.
Vzdelávacia činnosť bola v predchádzajúcom období ovplyvnená tromi dominantnými faktormi. Prvým je prirodzená výmena generácií. Je súčasťou zákonitého vývoja a vždy je spojená s nadväzujúcimi negatívami aj pozitívami. Keď učitelia ukončia svoje pôsobenie vo vyučovacom procese, vždy je namieste otázka, kto a kedy ich bude schopný zastúpiť. Mená viacerých známych osobností sa za posledné roky vytratili z fakultnej ročenky, no ich odkaz ostáva zachovaný, dokonca je rozvíjaný. Na druhej strane je výmena generácii príležitosťou pre rast nových osobností. Z tohto hľadiska je fakulta, a o tom som presvedčený, vo vynikajúcej kondícii.
Ďalším významným faktorom, ktorý postupne mení a výrazne bude naďalej meniť procesy fakulty, je zákon 269/2018 Z. z. o zabezpečení kvality vysokoškolského vzdelávania. Nová legislatíva vychádza z potreby zvyšovania kvality vysokých škôl a určuje, ako sa ku kvalite dopracovať, respektíve ju navýšiť. Na fakulte aktuálne zavádzame vnútorný systém zabezpečovania kvality a finišujeme s prípravami dokumentov pre tohtoročný akreditačný proces. Uvedomujeme si, že je výhodné, ak sa rozvoj a kvalita uskutočňujú všetkými relevantnými smermi, teda vo výchovno-vzdelávacej činnosti, vo vedeckovýskumnom výkone, ale aj v ich intenzívnom prepájaní s praxou. Veríme, že takto zvládneme všetky budúce výzvy, ktoré vyplývajú zo súčasných aj budúcich zmien legislatívy.
Tretím, a v ostatných mesiacoch azda faktorom najdrastickejšie ovplyvňujúcim pedagogickú prácu na fakulte, je súčasná pandémia COVID-19. Táto epochálna medicínska udalosť, keď ľudstvo získalo (asi už navždy) nové infekčné respiračné ochorenie, prináša silné zásahy aj do procesu výučby. Keby sme si v roku 2019 položili otázku, či sa farmácia dá vyštudovať online, zrejme by sme sa iba pousmiali nad absurdnosťou takejto úvahy. Ostatné dva roky nám však ponúkli príležitosť vyskúšať si to a môžem zhodnotiť a vyhlásiť, že farmácia je štúdium, ktoré nevyhnutne vyžaduje prezenčnú praktickú výučbu. Farmácia nie sú len vedomosti, ale aj precíznosť, zručnosti, laboratórne návyky a dôvera v svoje schopnosti. Bez praktických cvičení je dosiahnutie týchto komponentov osobnosti farmaceuta ťažko možné. Prínosom pandémie, ak sa to dá vôbec tak označiť, je urýchlenie vstupu fakulty do novej éry využívania informačných technológií v každodennej práci. Trúfam si povedať, že napriek krátkemu času na adaptáciu sme v tejto nečakanej krízovej situácii obstáli a nové technológie a postupy sa stali pracovnými štandardami, z ktorých mnohé si naisto zachováme aj v postpandemickej dobe. Pri vymenúvaní úspechov si ale treba pripomenúť aj veci, čo sme podcenili, či možno až zanedbali. Zrejme sa viacerí zhodneme, že sme odboru zdravotnícke a diagnostické pomôcky nevenovali v tejto dekáde toľko pozornosti, ako si zaslúži. A práve pandémia nám ukázala potenciál tejto oblasti, otvorila záujem spoločnosti o túto problematiku a ponúkla fakulte príležitosti aj dôvody na zlepšenie.
Rozvoj vedy a výskumu sme za uplynulé roky považovali na fakulte za prioritu. Koniec koncov rovnako ako vláda, ministerstvo školstva či naša materská univerzita. Našou výhodou je, že výskum môžeme realizovať v disciplínach farmácie, teda v oblastiach s obrovským potenciálom inovatívnosti. Pracovníci fakulty sa dokázali presadiť aj na medzinárodnom fóre a publikujú výsledky svojho výskumu v kvalitných vedeckých časopisoch. Hoci sa posunulo vnímanie kvality časopisov, v ktorých publikujeme – už to nie sú impakty, už sú to kvartily -, podľa najnovších ministerských analýz, v ktorých Odbor stratégií a koncepcií vedy, výskumu a vysokých škôl MŠVVŠ SR hodnotil excelentnosť publikácií, patrí naša fakulta medzi tri najlepšie zdravotnícky orientované fakulty na Slovensku. Udržať si toto postavenie bude vyžadovať, aby veda a výskum ostali vysoko priorizované v živote fakulty aj naďalej.
Osobne považujem za pozitívum, že za ostatných desať rokov sa život na fakulte výrazne posunul smerom k praxi, reflektovaniu jej potrieb a spolupráci s ňou. Fakulta získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva SR pre špecializačné štúdium v špecializačnom odbore lekárenstvo a bezprostredne spustila „atestačné“ vzdelávanie pre lekárnikov. Získali sme skúsenosti zo spoločného medzinárodného vzdelávacieho programu so zahraničnými univerzitami a farmaceutickým priemyslom (Cooperative European Medicines Development Course), ktoré sme pretavili do nových predmetov vytvorených a poskytovaných študentom spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a farmaceutickými spoločnosťami združenými v Asociácii inovatívneho farmaceutického priemyslu a GENAS – Asociácii pre generické a biosimilárne lieky. Zintenzívnili sme vzťahy so Slovenskou lekárnickou komorou aj vďaka tomu sme v minulom roku úspešne iniciovali zmenu paragrafu 21 zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach č. 362/2011 Z. z. Rád spomeniem, keďže som bol v roku 2011 osobne pri prvých nápadoch, aj úspešné prepojenie aktivít Slovenského spolku študentov farmácie so zámermi fakulty upevniť vzťahy s praxou, čoho výsledkom je dnes už tradičný Týždeň farmaceutického vzdelávania a kariéry (známy skôr ako tyfavka). A, samozrejme, sústavné učiteľské diskusie o zmenách vo výučbe či snahy o implementáciu nových poznatkov potrebných pre prax v dennodennom pedagogickom živote fakulty a jej pracovísk dopĺňajú všetky horeuvedené aktivity a dokladujú, že sme smerom k praxi za uplynulých desať rokov prešli významný kus cesty.
V deň, keď píšem tieto riadky, vstupujeme do tretieho (a všetci dúfame, že posledného) roku pandémie COVID-19, ktorá ukázala, že farmácia je rozhodujúcim faktorom v jej zvládaní. Budovanie kvalitnej a sebavedomej farmaceutickej fakulty je nevyhnutnou podmienkou ku kvalitnej a sebavedomej farmácii. Sme si vedomí svojho unikátneho postavenia, v rámci farmácie aj slovenského vysokého školstva, a aj toho, aké náročné je udržať si svoje postavenie s víziou presadiť sa v medzinárodnej konkurencii. Rád by som týmito riadkami vzdal úctu a vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí sa svojím každodenným úsilím a nezlomnosťou zaslúžili a stále zasluhujú o súčasné výnimočné postavenie fakulty. Nám, súčasníkom, prajem, aby sme si vzali dobré príklady z uplynulých 70 rokov a posunuli našu fakultu v nasledujúcom desaťročí opäť o kus ďalej.
Ján Klimas
v Bratislave, január 2022